9 błędów, których nie należy popełniać przy rozkręcaniu własnego biznesu

Poniżej kilka rad, które pozwolą zaoszczędzić Ci sporo czasu i pieniędzy. Nie dziękuj, fakturę wystawię później.

1. Dlaczego akurat Ty?
Konkurencji jest pełno, dlaczego mam skorzystac z Twoich usług/produktów? Warto poświęcić chwilę i pomyśleć co wyróżnia Twoją ofertę na tle innych. 

2. Genialnny pomysł na biznes, którego jeszcze nie ma na rynku
A teraz zadaj sobie pytanie czemu go nie ma na rynku? Może jesteś kolejnym Billem Gatesem, a może nie przemyślałeś wszystkiego jak trzeba? 
Swego czasu stworzyłem wraz z kolegą serwis do dzielenia sie filmami nagranymi wyłącznie telefonami. Wszystko było ok, po za jednym drobnym szczegółem. Ilość filmów za cholerę nie chciała iść do góry. Wyszedłem z założenia, ze skoro ja mam aparat w telefonie i sporo filmuję, to inni pewnie też. Teraz już wiem, że to nie tak działa, a mój unikalny pomysł wyprzedził swoje czasy.

3. Chwytliwa nazwa!
Anusia1111 to nie jest najlepsza nazwa marki. Spróbuj wykombinować potem do tego hasło reklamowe ;) (Anusia1111 – najlepsze ciastka w mieście). Zapamiętać też nie lada sztuka. To ile tam było tych jedynek? Jedyny plus, że domena pewnie będzie wolna. 

4. Konkuruj ceną
Czy wiesz, że można konkurować ceną podnosząc ją co jakiś czas? Najtańszy nigdy nie będziesz, z małymi chińskimi rączkami też nie wygrasz. Na ciągłym obniżaniu ceny wszyscy tracą. Klient – bo otrzymuje gówno, Ty – bo zarabiasz coraz mniej, inni – bo znów muszą obniżyć, cenę i drugi raz Ty – bo obniżasz swoją po raz kolejny. Nie tędy droga. Lepiej konsekwentnie budować markę, podkreślając swoje mocne strony i jednocześnie podnosząc jakość.

5. Obsługa głupcze!
Skończyły się czasy gdy sprzedawało się wszystko. Teraz oprócz tego, że trzeba się wyróżniać, to jeszcze należy słuchać klientów. Klient nasz pan, ta maksyma nigdy nie była tak aktualna jak teraz. Szybki czas reakcji, działania podkreślające Twój profesjonalizm i nie chowanie głowy w piach podczas sytuacji kryzysowych. Fachowa obsługa zatrzyma przy Tobie klientów i ściągnie nowych. Nawet jeżeli będziesz droższy od innych. Nic Cię to nie kosztuje… no może poza dobrymi chęciami i konsekwencją w działaniu.

6. Cierpliwość
Czy wiesz, że standardowy czas, w którym biznes ma stać się rentowny to 1 rok  do nawet 2 lat? Nie oczekuj kokosów z dnia na dzień. Takie są smutne fakty. Tylko najwytrwalsi, realizujący punkt po punkcie, odniosą sukces.

7. Plan
Może Cię to zaskoczy… ale… musisz mieć plan działania. Nie przyjmuj zasady, że jakoś to będzie, bo długo tak nie pociągniesz.

8. Nie jesteś Supermanem
Niestety, nie jesteś w stanie wszystkiego zrobić samodzielnie. Trzeba się z tym pogodzić. Znajdź odpowiednich ludzi. Może wsród znajomych? A jak już znajdziesz, to wynagradzaj ich pracę…

9. Nie bój się pytać
W koło jest wiele osób, każda ma inne doświadczenia i na pewno z chęcią się nimi podzieli. Wystarczy zapytać. Lepiej porozmawiać niż iść w ciemno.

Spokojnie takich punktów znalazłoby się na kilka konkretnych wpisów. Jednak to jest dobra okazja, by się nad wszystkim jeszcze raz zastanowić. Pamiętaj, nie wystarczy mieć pomysł. Trzeba go jeszcze z sukcesem wprowadzić w życie.

  podpis

 

 

 

 

blog2
  • Ola

    Dodałabym jeszcze jeden punkt, który jest ważny, wiąże się poniekąd z punktem o cierpliwości… gdy coś nie idzie, nie wolno się poddawać! Jeśli się poddamy i przestaniemy walczyć, to nic nie pójdzie do przodu (przeciez nikt nie będzie walczył za nas…) ;)